بازخوانی نگاه حضرت امام(ره) به مسئله قدس شریف و آزادی فلسطین

 

       شاید آن روز  در سال 1917 میلادی که لرد آرتور جیمز بالفور؛ وزیر امور خارجه وقت انگلیس، آن نامه شوم معروف به اعلامیه بالفور را خطاب به لرد روچیلد؛ رئیس فدراسیون صهیونیسم انگلستان نوشت و در آن، موافقت دولت متبوعش مبنی بر تشکیل کشوری یهودی در فلسطین را اعلام نمود و شاید آن روز نکبت بار در سال 1948 میلادی که بن گوریون؛ نخست وزیر رژیم سر تا پا جعلی اسرائیل، رسماً تاسیس این رژیم غیر قانونی را با موافقت قدرتهای سلطه گر جهانی اعلام داشت و به دنبال آن صدها هزار مسلمان فلسطینی را از طریق ارعاب و کشتار وحشیانه؛ آواره دیگر کشورها نموده و بدین وسیله بزرگ ترین تراژدی قرن بیستم را به نام خود ثبت کرد و یا شاید آن همه دولتمردان مردنمایی که در  فاصله سالهای 1948 تا 1979 (سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران)بارها با یک دنیا خفت و خواری، زیر دست صهیونیست های جنایتکار و حامیان بین المللی شان بر سر میز مذاکره نشسته و حقوق ملت مظلوم فلسطین و پاره تن جهان اسلام؛ یعنی قدس شریف را وجه المصالحه نوکر صفتی ها و هوس رانی های خویش کردند و یا شاید در طول سالهای متمادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی که باز هم عروسکهای خیمه شب بازی جهان عرب و سران دولتهای به اصطلاح، اسلامی در نشست ها و کنفرانس های سازش در شرم الشیخ، مادرید، کمپ دیوید دوم و... با صهیونیست های غاصب و اربابان امریکایی و غربی شان نرد عشق باختند، شراب سکر آور نوشیدند و به رقص و پایکوبی پرداختند؛ بله شاید همه اینها و خیلی کسان دیگر، خیال می کردند که آن همه حمایت ها، خیانت ها و جنایت هایشان به مدد قدرت و هیمنه ظاهری و پوشالی که برای اسرائیل و حامیانش تدارک دیده اند؛ قطعاً جواب خواهد داد؛ دست امت اسلامی را از دامن قبله اولشان بیت النقدس، کوتاه خواهد کرد؛ ملت مقاوم و غیور فلسطین را برای همیشه از سرزمین آباء و اجدادی اش اخراج خواهد نمود؛ مقدمات تشکیل دولت آرمانی تلمود و خاخام های خام اندیش یهودی؛ یعنی اسرائیل بزرگ شامل نیل تا فرات را فراهم خواهد ساخت و یا دست کم به حفظ و استحکام پایه های این رژیم وصله ای و جعلی کمک خواهد کرد.

به راستی در آن سالها که ضعف و فتور و جهل ناشی از سلطه استعمار، جهان اسلام را اسیر چنگال بی رحم خویش کرده و دشمن، همه ابزارهای قدرت و ثروت را در اختیار مولود نامشروعی با نام اسرائیل قرار داده بود؛ هیچ کس باور نمی کرد که بزرگ مردی؛ مانند خمینی کبیر که صلابت دماوند را در قدم، چشمه خورشید را در چشم، ایمان محمد(ص) را در دل و قدرت علی(ع) را در کف داشت؛ به یاری پیروان بیداردل و ولایی خویش؛ کار این رژیم سراپا ادعا را به مرحله ای بکشاند که:

1-     با وجود بیش از یک قرن، تبلیغات همه جانبه امپراطوری خبری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان استکبار که هزینه ای بالغ بر میلیاردها دلار را به هزینه کنندگان کندذهن خود تحمیل کرده بود؛ رژیم صهیونیستی و حامیان غربی اش نه تنها در میان ملتهای مسلمان، بلکه در سراسر جهان و حتی در بین یهودیان و به تازگی در میان خود صهیونیست های ساکن در فلسطین اشغالی از کمترین میزان مشروعیت نیز برخوردار نیستند و به تعبیر رهبری فهیم انقلابمان؛ امروز از جمله منفورترین رژیم های جهان به شمار می آیند. فریاد ملکوتی و آسمانی «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» که در این قرن در سراسر دنیا به عنوان ذکر دائم فریضه برائت از مشرکین اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان و حق طلبان عالم در مراسم راهپیمایی و همایش ها بر زبان زن و مرد و پیر و جوان ، جاری است؛ میراث گران بهای امام خوبی ها خمینی کبیر است که به بیان حق و قول صدق و در عمل به سفارش مولایش؛ حضرت علی(ع) که: «کونا للظالم خصماً و للمظلوم عوناً» یک حرف و دو حرف، بر زبانمان نهاد و اکنون پس از گذران دوران کشت و رویش به بار می نشیند و رهایی از چنگال ستم و استکبار را نوید می دهد

2-     هیمنه نظامی و تسلیحاتی که رژیم صهیونیستی در طول متجاوز از 60 سال از طریق دریافت سلاح و تجهیزات، صرف بودجه های کلان و تهیه و تولید زرادخانه های متعدد و فراوان و از راه حمله و کشتار بی رحمانه مسلمانان فلسطینی و لبنانی در دیر یاسین، کفر قاسم، صبرا و شتیلا، قانا و... برای خود تدارک دیده بود؛ در سی و سه سال گذشته در اثر بیانات افشاگرانه و معجزه آسای امام(ره) در هم شکست. آیا امام ما آن نخستین مرد دلیر عرصه سیاست بین الملل در قرن بیستم نبود که بارها با آن کلام نافذ و روحیه بخش خویش فریاد می زد که: «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود»؟ آیا مضمون این کلام منطقی اماممان را از یاد برده ایم که: «اگر یک میلیارد مسلمان، هر کدامشان یک سطل آب بریزند؛ اسرائیل را غرق خواهند کرد.» و آیا آن مجاهد فی سبیل الله نبود که بدون کوچکترین واهمه ای از ابهت پوشالی دشمن صهیونیستی، ملت های مسلمان را بارها و بارها به نبرد رو در رو با او و رها کردن فلسطین و قدس شریف از چنگال آن رژیم سفّاک فرا می خواند؟

حقیقت این است که اگر رژیم صهیونیستی که زمانی رویای کشوری به وسعت نیل تا فرات را در سر می پرورانید؛ امروز از ترس گروهی اندک از جوانان شجاع مسلمان که تنها سلاحشان سنگ است؛ بر گرد خویش، دیوار می کشد؛ از اثر کلام شجاعانه امام راحل(ره) است. اگر گروهی قلیل در حدود چهار هزار نفر از مجاهدان شیعه و انقلابی پیرو انقلاب اسلامی ایران به رهبری سیدی دلسوخته و جان بر کف به نام سید حسن نصرالله، در یک جنگ تمام عیار سی و سه روزه دمار از روزگار ارتشی که سردمدارانش ادعا می کنند؛ ارتش پنچم دنیاست؛ در می آورد؛ این از اثر کلام روح بخش روح الله است. اگر مجاهدان حماس در غزّه در یک نبرد بیست و دو روزه پوزه همین ارتش تا دندان مسلح را به خاک می سایند و کار به جایی می کشد که کودکان تازه لب از شیر گشاده نیز هیبت پوشالی این شیر کاغذی را به سخره می گیرند؛ (باور ندارید؛ در روز قدس، یک نگاه به جمعیت انبوه اطرافتان خود بیندازید.)  باز این هم از اثر انفاس قدسیه امام روح الله است. اگر امروز، جمهوری مقدس اسلامی ما به رهبری پیر فرزانه انقلاب؛ حضرت آیه الله خامنه ای(حفظه الله تعالی) با وجود همه فشارها همچنان مقاوم و استوار ایستاده و خواب راحت را از چشمان رژیم اسرائیل و حامیان ابلهش ربوده و آنان جرات تعرض به این نظام را هم ندارند و حتی رسماً به ولد نامشروعشان اعلام می کنند که دیگر کاری از دستشان بر نمی آید؛ راه این مقاومت و مبارزه را امام(ره) به ما آموخته است و در نهایت؛ اگر رژیم های سازش کار و وابسته حامی اسرائیل، در اثر بیداری مسلمانان منطقه و با فریاد «ارحل ارحل» آنان یکی پس از دیگری سرنگون می شوند و این حادثه لرزه بر اندام رژیم صهیونیستی افکنده است؛ رازش را باید در نام و یاد امام(ره) بیابیم.

3-     و نوید آخر این که رژیم صهیونیستی چنان که سنت تغییر ناپذیر الهی، وعده تخلف ناپذیر خداوند در قرآن، قول غرور آفرین اهل بیت(علیهم السلام) و تذکار مکرر امام روح الله، موید آن است؛ مانند سرنوشت همه مستکبران عالم، در حال اضمحلال و فرو پاشی است. اگر امام ما فرمود: «اسرائیل، رفتنی است.»؟ پس باور کنید رفتنی است؛ زیرا امام ما در طول هشتاد سال زندگی پر برکتش بارها ثابت نمود که سخنش گزافه نیست و اگر چیزی می گوید؛ چون قلب سلیم آورده و این قلب سلیم را در جاری کلام وحی و با آب انابه و اخلاص، شستشو داده؛ سخنانش از مقوله چشمه های حکمت است که از دل به زبان جاری شده اند و تخلف در آنها راه ندارد. آری اسرائیل چنان که نشانه هایش نیز از هم اکنون آشکار گردیده؛ از درون در حال فروپاشی است. یک نشانه اش مشکلات شدید معیشتی و اقتصادی است. مشکلاتی که ملت جعلی این رژِیم را به جان آورده و وادار به برگزاری تظاهرات در خیابان های تل آویو و دیگر شهرهای فلسطین اشغالی کرده؛ سهل است آنان را وادار به خودسوزی دسته جمعی نموده است. جمعیت خام بدبختی که در طول نزدیک به یک قرن با وعده ورود به بهشت موعود به سر زمین مقدس مسلمانان کوچ کردند؛ امروز فوج ، فوج، مانند گله های وحشت زده از ارض موعودشان می گریزند.

آری ان شاالله آنان خواهند گریخت. ان شاالله، قدس شریف به دامن اسلام باز خواهد گشت و ان شاالله امت اسلام نماز با صلابتی را که اماممان وعده داده بودند؛ به امامت رهبر معظم انقلاب یا حتی به امامت امام زمان(روحی و ارواح العالمین له الفدا)  در صحن مبارک مسجد الاقصی اقامه خواهند کرد.

      اما وظیفه ما نخست، بصیرت و شناخت دشمن است. رژیم صهیونیستی و حامیان جهانخوارش را ملاک دشمنی با خویش و مسلمانان جهان بدانیم. این شاخص را در برابر دیدگان داشته باشیم و دوست و دشمن را با آن بسنجیم. هر سخن و موضع گیری هم که با این شاخص، همراه و همگام گردید؛ با آن به دیده تردید، برخورد نموده و همراهی نکنیم. این کلام خداوند در قرآن عظیم است که:« وَ مَن یَتَولَّ مِنهُم فَهُوَ مِنهُم...»-آن کس که از دشمن، پبروی کند؛ پس او نیز در صف همان دشمن است. به یاد آوریم که اماممان مفهوم همین آیه  را در مثال ساده ای بدین مضمون آورد که: اگر اسرائیل، خود را به بحر محیط بزند؛ آن را نجس خواهد کرد.

وظیفه مهم دیگر ما پیروی بی چون و چرا از رهبری است. زیرا آن پیر الهی در کوره حوادث، آبدیده گردیده و مصداق بارز خضر مبارک پی است. همچنین نظام ولایی و الهی شیعه که در نظام مقدس جمهوری اسلامی تبلور یافته است؛ نیز اقتضای چنین تولایی را دارد.

وظیفه دیگر ما صبر است. صبری انقلابی و آگاهانه که لازمه مبارزه است. فراموش نکنیم که در یک جنگ تمام عیار به سر می بریم و وجود مشکلات و سختی ها در جنگ  اجتناب ناپذیر است و البته موارد دیگری هم بود که به علت تنگی مجال، از بیان آنها صرف نظر کردیم.

                                                 والسلام

                                    حمیدرضا امساکی(حامد)

/ 0 نظر / 10 بازدید